Геморагічний інсульт – що це?

Геморагічний інсульт – це гостре захворювання, при якому відбувається крововилив в тканини головного мозку. На тлі високого артеріального кров’яного тиску, розриваються судини, клітини головного мозку просочуються кров’ю, і втрачають свою працездатність. У цій статті будуть розглянуті основні причини цього захворювання, способи його профілактики, а так само основні симптоми, методи діагностики і лікування.

Чому розвивається це захворювання?

Причини геморагічного інсульту

Причини геморагічного інсульту різноманітні. Розрив судини зазвичай відбувається при впливі на нього багатьох факторів, які нашаровуючись один на одного, при несприятливих обставинах і призводять до даної патології. Геморагічний інсульт найчастіше розвивається з таких причин:

 1. Артеріальна гіпертензія. При різкому підвищенні артеріального кров’яного тиску, стінки судин можуть не витримати, і розірватися. Це може статися у людей, у яких артеріальний тиск підвищений постійно, або ж у тих, у кого воно підвищилося раптово.
 2. Атеросклероз. При атеросклерозі, на стінках судин утворюються холестеринові бляшки. Судини, в місці їх утворення, стають крихкими і ламкими. При артеріальному гіперкризу, вони можуть лопнути саме в місцях бляшок.
 3. Судинні мальформації, аневризми. При цьому, відбувається порушення будови судин. Їх стінки тонші, і вразливі.
 4. Цукровий діабет першого, або другого типу. При даній патології, відбувається витончення судинної стінки. Судини стають ламкими, крихкими.
 5. Безконтрольний прийом препаратів, які розріджують кров.

Алкоголь при інсульті строго заборонений

Так само, лікарі виділяють фактори, які сприяють розвитку захворювання. Вони не є прямими і безпосередніми причинами, але при їх наявності, істотно підвищується ймовірність того, що у хворого трапиться геморагічний інсульт головного мозку. До провокуючим факторів належать:

 • куріння;
 • ожиріння 2 або 3 ступеня;
 • систематичний прийом спиртних напоїв;
 • незбалансоване харчування;
 • підвищений рівень холестерину в крові;
 • черепно-мозкові травми в минулому;
 • системні захворювання сполучної тканини;
 • порушення згортання крові;
 • сильний систематичний стрес;
 • малорухливий спосіб життя;
 • важкі фізичні навантаження, при відсутності системного заняття спортом;
 • тривале перебування на сонці, або в сауні, лазні.

Особливості клінічної картини

Симптоми геморагічного інсульту

Згідно зі статистикою, геморагічний інсульт головного мозку найчастіше розвивається різко і раптово. Іноді, можна навіть припустити і виявитися провокуючі фактори. Наприклад, тривале перебування під дією прямих сонячних променів, або сильне емоційне нервове потрясіння. До перших провісників крововиливу в тканини головного мозку відносяться:

 • сильний головний біль;
 • запаморочення;
 • червона пелена перед очима;
 • почервоніння шкірних покривів особи;
 • порушення поведінки, людина може стати агресивним, або, навпаки, загальмованим;
 • підвищений рівень артеріального кров’яного тиску.

Геморагічний інсульт може бути різних обсягів. Чим більше тканин головного мозку буде просякнуте кров’ю, тим більше буде яскрава симптоматика. Від обсягу уражених тканин на пряму залежить те, скільки живуть хворі, і чи можливо подальше відновлення втрачених функцій. Нижче, в таблиці, представлені основні симптоми, які з’являються у хворого, у якого розвинувся геморагічний інсульт головного мозку:

Назва симптому
його характеристика
Головний біль Головний біль, як правило, гостра, виникає раптово. Вона може супроводжуватися нудотою і блювотою. Після блювоти полегшення немає.
порушення свідомості При розвитку геморагічного інсульту, хворий може впадати в кому. Якщо кома почалася відразу, при розвитку захворювання, прогноз для життя і відновлення – несприятливий.У хворих може розвиватися сопор, загальмованість. Це більш легкі види порушення свідомості, ніж кома. Хворі, при цьому, можуть відповідати на прості питання, орієнтуватися в тому, що відбувається.

Іноді кома розвивається на більш пізніх стадіях хвороби.

Паралічі, парези Розвивається геміплегія, або геміпарез. Це одностороннє обмеження рухливості в кінцівках. Зазвичай, уражені кінцівки знаходяться в підвищеному тонусі. Такий стан називається де церебральної ригідністю.
Вторинний стовбурової синдром Цей синдром розвивається при великих крововиливах. Він каже про поразку стовбура головного мозку, в якому знаходяться нервові ядра, що відповідають за життєво важливі функції. Ознаки розвитку вторинного стволового синдрому:

 • прогресуюче порушення дихання;
 • хворий завантажується, і поступово впадає в кому;
 • збої в роботі серцево-судинної системи;
 • судоми;

Складно сказати, скільки живуть люди з такими порушеннями. При крововиливі в стовбур головного мозку, смерть може наступити в першу добу.

порушення зору Може розвиватися повна сліпота, або ж звуження полів зору. При ураженні стовбура головного мозку, розвивається косоокість.Іноді, розвивається опущення, птоз століття. Так само, виділяють такі симптоми:

 • симптом Паріно – при цьому немає реакцій зіниць на світло;
 • анизокория – різні розміри зіниць;
 • неможливість подивитися наверх;
 • симптом Гертвіга- Мажанди – розходиться виражене косоокість, яке проявляється у вертикальній площині.
Зниження м’язового тонусу Зниження м’язового тонусу, атонія, розвиваються при ураженні нижніх відділів стовбура головного мозку.
інші порушення При геморагічному інсульті можуть виникати випадання будь-яких функцій. наприклад:

 • порушення мови;
 • глухота;
 • амнезія, розлади пам’яті;
 • зміна температури тіла.

Основні методи постановки діагнозу

Магнітно-резонансна томографія

Для підтвердження діагнозу, при геморагічному інсульті головного мозку проводиться ряд лабораторних та інструментальних обстежень. З їх допомогою можна встановити обсяг уражених тканин, локалізацію патологічного вогнища, і приблизно сформулювати прогноз для життя для пацієнта. Нижче представлені основні лабораторні та інструментальні методи діагностики геморагічного інсульту.

 1. Люмбальна пункція. При цьому, робиться прокол оболонок спинного мозку на рівні між 2 і 3 поперекових хребців. При крововиливі, спинномозкова рідина витікає під високим тиском, і має червоне забарвлення через вміст в ній еритроцитів. Ця процедура так само є лікувальною, так як знижує внутрішньочерепний тиск.
 2. Комп’ютерна томографія, КТ головного мозку. За допомогою КТ, можна пошарово розглянути уражені ділянки мозку, визначити їх розмір. Так само, за допомогою КТ можна відрізнити геморагічний інсульт від ішемічного.
 3. Магнітно-резонансна томографія, МРТ. Цей метод, так само, як і КТ, допомагає візуалізувати тканини головного мозку.
 4. Офтальмоскопія. Лікар офтальмолог, оглядає очне дно, і може виявити крововилив у сітківку ока.
 5. Ангіографія судин головного мозку допомагає оглянути церебральні судини. І визначити локалізацію кровотечі.

Перша допомога при геморагічному інсульті

Від геморагічного інсульту ніхто не застрахований. Потрібно знати, що робити в разі його розвитку. Нижче представлені основи першої допомоги:

 1. Терміново викличте швидку медичну допомогу. Не потрібно чекати чогось. І сподіватися, що симптоми пройдуть самостійно. Такого не буває!
 2. Покладіть постраждалого на ліжко. Голова у нього повинна бути піднята. Можете його покласти на міцний плед, або простирадло, що б відразу на ньому перекласти хворого на носилки. Коли приїде швидка.
 3. Відкрийте вікна, розстебніть хворому сорочку, краватку, що б йому було легше дихати.
 4. Не давайте йому самостійно ніякі препарати. Вони можуть тільки погіршити стан потерпілого.
 5. Зняти зубні протези.
 6. При блювоті, повернути голову на бік, стежити, щоб він не подавився блювотними масами.

Основні способи лікування

Лікування геморагічного інсульту

У стаціонарі лікування хворого з геморагічному інсульті може складатися з таких компонентів:

 1. Підтримка життєвих функцій. Лікарі реаніматологи борються з підвищенням температури тіла, судомами, порушеннями свідомості. Підвищення температури тіла, гіпертермія – є частим ускладненням, і на її тлі часто розвивається судомний синдром. Так само, проводять лікування препаратами набряку головного мозку, підвищеного внутрішньочерепного тиску.
 2. Оперативне лікування. Операція проводиться при субарахноїдальний крововилив, або при формуванні гематом, тобто обмежених порожнин, заповнених кров’ю. Ці операції проводяться хворим, у яких стабільні життєві показники. Якщо гематома не сформувалася, операція безглузда.
 3. Судинні і гемостатичні препарати. Вони призначаються для поліпшення кровообігу, зміцнення стінок судин, а так само для зупинки, або профілактики кровотечі. Використовують дицинон, етамзілат, амінокапронову кислоту.
 4. Масаж, пасивна гімнастика. Масаж необхідний хворим для профілактики утворення стриктур. М’язи хворих знаходяться в підвищеному тонусі, за допомогою масажу і гімнастики їх необхідно розробляти. Види масажів визначає лікар реабілітолог.

Геморагічний інсульт є важким і небезпечним захворюванням. Він розвивається на тлі високого артеріального кров’яного тиску. Лікування хворих проводиться в відділеннях нейрохірургії, неврології або в реанімації. При перших його симптомах. Потрібно відразу ж викликати швидку допомогу. Чим раніше ви це зробите, тим більше шансів на життя і відновлення буде у потерпілого!