Посадка ріпи у відкритий ґрунт, теплиці і домашніх умовах насінням

Володарка цілого ряду переваг — ріпа займає дуже важливе місце на нашому обідньому столі. Ось вже більше шести тисяч років її корисні властивості, висока врожайність і невибагливість відомі світу. Але так просто насправді виростити великий хрусткий і золотистий плід? Давайте в цьому розберемося.

У статті розповімо, які терміни посіву є оптимальними, як правильно вибрати посівний матеріал і посадити городину.

Терміни посіву

Ріпа відноситься до скоростиглих культур. Середній термін від висівання насіння в грунт до утворення плодів — 60-70 днів, тому вирощувати її можна кілька разів за сезон. Щоб отримати багатий врожай до літнього столу, посадити її можна вже в кінці квітня — початку травня, коли температура ґрунту становить +2°C…+3°C. Якщо ж коренеплоди призначені для тривалого зимового зберігання, насіння краще висівати до початку серпня.

Довідка! Важливо знати різницю між словами «сіяти» і «садити». Сіють/висівають насіння і зерна, а ось садять поодинокі рослини, наприклад, саджанці дерев і чагарників.

Вибір сорту

Сорти ріпи діляться на ранні й пізні.

Ранні

Посадка ріпи у відкритий ґрунт, теплиці і домашніх умовах насінням: коли проводити посів, а також після чого можна розміщувати в землю і який догляд потрібен?

Плоди володіють тонкою шкіркою і не годяться для зимового зберігання.

До них відносяться:

 • Гейша (за смаком і формою нагадує дайкон);
 • Золота Куля (плід має солодкуватий соковитий смак і володіє високою урожайністю);
 • ріпа Пурпурова (малин-рожева, з білим кінчиком, масою 100-150 гр.) та інші.

Ці сорти дають урожай за рекордні 40-45 днів і володіють високими смаковими якостями.

Пізні

Такі сорти, як:

 • Комета (вагою 90-120 гр, добре переносить умови зберігання у льоху);
 • Місяць (округлий, жовтий і неймовірно соковитий плід);
 • Петровська ріпа, найпоширеніша в Україні, завдяки високій ступені сходів і невибагливості.

Ці сорти дозрівають і готові до збирання через 60-80 днів, холодостійкі і легко переживають зимовий період.і.

З чим можна вирощувати на одній грядці або після чого?

Добрими попередниками для ріпи на грядці можуть бути огірки, морква, помідор, кукурудза, бобові або картоплю.

Не варто садити ріпу на грядці після подібних їй хрестоцвітних (капуста, редис, редька), так як вони забирають з ґрунту одні і ті ж мінеральні речовини і врожай буде гірше.

Посадка ріпи у відкритий ґрунт, теплиці і домашніх умовах насінням: коли проводити посів, а також після чого можна розміщувати в землю і який догляд потрібен?

Ріпа виросте великий і соковитою, якщо її сусідами по грядці будуть:

 • бобові;
 • крес-салат;
 • селера;
 • шпинат.

Але не варто садити її поруч з капустою: ці культури мають загальні захворювання. Після збору врожаю ріпи, редьки або редьки потрібно дати грядці відпочити і висадити прості, невибагливі зелені культури, наприклад, цибулю або часник. Внісши органічні добрива, на наступний рік можна висадити томати або солодкий перець під укриття плівки.

Вирощування: як правильно посадити овоч?

Як сіяти у відкритий ґрунт?

 • Інвентар для висадки насіння. Для висадки насіння у відкритий грунт корисно використовувати:
 • лопату (попередня розорювання землі);
 • граблі (розпушування землі і позбавлення від каменів);
 • маркер або палицю з невеликим діаметром (прокреслення на грядці кількох рівних рядів);
 • пляшку з отвором в центрі кришки для рівномірного загортання насіння в землю;
 • ручний совок;
 • лійку.
 • Підготовка грунту під посадку.
 • Землю для посадки ріпи необхідно підготувати ще восени: перекопати грунт і внести органічні добрива.
 • З настанням весни проводиться глибоке розпушування і вноситься ще одна порція компосту.
 • Вноситься суперфосфат і хлористий калій. За бажанням можна посипати грядку деревною золою, щоб уникнути зайвої кислотності грунту.
 • За допомогою маркера або звичайною палицею зробити кілька борозенок глибиною 1,5-2 див., зволожити їх і в отримані лунки висівати насіння.
 • Підготовка насіння для посадки.Посадка ріпи у відкритий ґрунт, теплиці і домашніх умовах насінням: коли проводити посів, а також після чого можна розміщувати в землю і який догляд потрібен?Перед посадкою в грунт насіння необхідно підготувати до посіву. Це процес включає в себе кілька стадій:
 • Калібрування. Видалення всіх пошкоджених або порожніх насіння. Робиться це звичайно з допомогою спеціально підібраного сита.
 • Замочування насіння. Більшість хвороб рослин передаються через насіння, тому важливо знезаразити їх. Можна прожарити посадковий матеріал на сонці протягом 2-3 діб, однак найпоширенішим методом дезинфекції вважається замочування насіння в 1%-ном розчині марганцівки на 20-30 хвилин з наступним ретельним промиванням їх проточною водою.
 • Схема посадки.Насіння ріпи краще садити з розрахунку 1 грам на м2, борозенки на глибину 1,5-2 см Або висівати по 2-3 насінини в лунку, проріджуючи сходи далі.
 • Догляд за рослиною.Догляд за рослиною при посадці навесні у відкритий грунт не складний. На 4-7 день після висівання насіння з’являються перші сходи і з цього моменту раз або два в тиждень потрібно робити проріджування, залишаючи найбільш сильні і життєздатні паростки, до появи на них 3 аркушів. Відстань між паростками до цього часу повинно бути в межах 6-10 див.Перед першим проріджуванням рекомендується обробити грунт золою або тютюновим пилом для захисту від хрестоцвітної блішки, здатної знищити посіви. Важливим чинником, необхідним для вирощування великого плоду є видалення грунтової кірки. З цією метою здійснюється розпушування міжрядь на глибину 3-5 см. Разом з розпушуванням виробляють і прополювання, видаляючи бур’яни з посівів рослин.Ріпа — це світлолюбна і вологолюбна рослина, а відповідно, воно потребує достатньому поливі. Якщо грунт не отримує вологу у вигляді дощів, полив необхідно робити вручну, з використанням лійки і з розрахунку 30 літрів води на 1 м2. Суха грунт може сильно погіршити якість врожаю: плоди будуть менше в обсязі і гіркуватими на смак.Тому поливати рослини потрібно 2-3 рази в тиждень. 2-3 рази за весь період дозрівання в грунт рекомендується також вносити мінеральні добрива, акуратно розсипаючи їх під кожну рослину. Але якщо земля багата і родюча, робити це не обов’язково.На пакеті з насінням зазвичай написані терміни дозрівання плодів для кожного сорту. Важливо вивчити цю інформацію і не дозволяти вже дозрілої ріпі довго лежати в землі, інакше м’якоть стане менше соковитою, а шкірка грубою. Посаджена на початку травня, ріпа вже в середині літа буде радувати стіл.

Коли і як закладати в міні-парник або теплицю?

Основна відмінність вирощування ріпи в парниках або теплицях від її вирощування у відкритому грунті полягає у строках посіву. Висівати насіння у теплицю можна вже на початку березня, в парник – на початку квітня. Особливу увагу тут слід приділити вибору парника або теплиці, що забезпечують достатнє проникнення сонячних променів і в яких можна налагодити напівавтоматизованим або повністю автоматизированнный полив рослин.

В домашніх умовах

Посадка ріпи у відкритий ґрунт, теплиці і домашніх умовах насінням: коли проводити посів, а також після чого можна розміщувати в землю і який догляд потрібен?

Розберемо, як ріпу садити і доглядати за рослиною в домашніх умовах.

 • Інвентар для висадки насіння.Для висадки насіння ріпи в домашніх умовах необхідні:
 • посівні ящики (висота 8-10 див);
 • плівка для укриття грунту до утворення сходів;
 • лампа для досвічування (при высеивании насіння раніше лютого);
 • совок або інше пристосування для розпушування грунту.
 • Підготовка грунту під посадку.Для висівання насіння ріпи в домашніх умовах беруться городня земля і річковий пісок у співвідношенні 2:1. До 6 кг. отриманої суміші додають одну склянку деревної золи і 20 р. нітроамофоски і ретельно перемішують усі компоненти.
 • Підготовка насіння для посадки.Перед посадкою насіння їх калібрують методом, описаним вище, і дезинфецируют, прогріваючи в гарячій воді. Підготовлені насіння змішують з піском в співвідношенні 1:3.
 • Схема посадки.В домашніх умови ріпу висівають в ящики висотою 8-10 див. рядами, приблизно через 5 см кожен, на глибину 1,5-2 див.
 • Догляд за рослиною.В домашніх умовах ріпу вирощують головним чином заради багатої вітамінами зелені, але якщо дозволяють умови і місця для посадки достатньо, можливо і отримання плодів.Висівання проводиться в кінці лютого – початку березня в заздалегідь підготовлений грунт за вказаною схемою посадки. Після посіву рекомендується накрити ящики плівкою до моменту проростання перших сходів. До появи на рослинах трьох аркушів, паростки ріпи проріджують двічі, залишаючи найбільш сильні і життєздатні пагони.Відстань між рослинами залишають 5-6 див. Грунт краще поливати теплою відстояною водою, не забуваючи обприскувати зелень. Листя при належному догляді виходять ніжними і соковитими, а вологолюбні плоди ріпи виростають хрусткими і великими, діаметром 5-6 див.

Ріпа — справді дивовижне, багате вітамінами і мікроелементами рослина, а сфера його застосування величезна. Листя і коренеплоди варять, запікають, готують на пару, додають у другі страви та салати, застосовують в народній медицині. Селекціонери вже багато років тому вивели сорти ріпи на будь-який смак . Залишається тільки вибрати і виростити.